Než si pořídíme pejska ....

Lagotto s naší rodinou žije víc jak 7 let. Za tu dobu poznáváme svět okolo chovu a někdy se nestačíme divit. Proto mi dovolte pár slov okolo pořízení nového člena rodiny.
Informací je plný internet, mluví se o tom v televizi, píše v časopisech. Ale stejně jak dojde na věc, neznalí lidé tápou. Pokud jste si vybrali konkrétně toto plemeno, máte již nějakou představu, co Vás čeká. Možná jste našli inzerát na Lagottky a teprve hledáte, co že je to za pejska. Každopádně pokud hledáte štěně, zde je ode mě několik rad.
- Asi Vás zarazila cena štěňátka. Ano, papíroví pejsci jsou drazí a štěně Lagottky je ještě trochu dražší. Pohybuje se okolo 40 až 50 tisíc. Proto moje rada je, pokud tolik penízků nemáte nebo nechcete vynaložit a chcete lagoťáčka, podívejte se po útulcích nebo poptejte větší chovatelské stanice, občas se jim nějaké stěně vrátí nebo mají k adopci starší pejsky tohoto plemene zdarma. Určitě by ale cena štěňátka neměla být hlavním kritériem. Můžete sehnat štěňě levnější, ale to se Vám může vymstít a prodražit na následné veterinární péči, pokud se objeví problém. Zdravé a vypiplané štěňátko něco stojí. Vybíráte parťáka na 15 let života.

- Důkladně si vyberte chovatelskou stanici. Jejich počet roste jak houby po dešti, takže na výběr už je. Pokud si nejste jistí, hledejte recenze, zeptejte se poradkyně chovu. Oslovte CHS, jeďte se tam podívat. Slušný chovatel Vám udělá kafe, pustí k Vám pejsky a vše vysvětlí. Dopředu Vám řekne, za jakých podmínek Vám štěně prodá. Každý chovatel má vysoké nároky na majitele štěňátek, protože je miluje jako své děti. Ale je třeba si vše vyjasnit dopředu. Jestli požaduje v dospělosti kastraci nebo uchovnění, jaké má smluvní podmínky. Na to má naprosté právo a vězte, že co podepíšete v kupní smouvě, je dle zákona platné. Za chovatele Vás však prosím, domluvte si schůzku v chovatelské stanici jen pokud máte jasno a jste rozhodnutí. Neplýtvejte jejich časem a nezneužívejte jejich dobroty s tím, že vlastně ještě nevíte.
- Nekupujte štěně pod tlakem, ani časovým, ani finančním, ani pod tlakem dětí. Na kvalitní štěně (tj zdravé a vypiplané) se čeká, nečekejte až na inzerci štěňátek k odběru. Pokud máte jasnou představu, jaké pohlaví a barvu chcete, tak je třeba jednat s předstihem.
- Péče o štěně u chovatele, to je téma na sto stran. Základ, který dostanou štěňátka na startu svého života, často určuje jejich chování a zdraví do života. Štěně, které vyrůstá zavřené v místnosti bez stimulů, se bude pak bát i vlastního stínu a vy pak budete hledat pomoc psích profíků, aby Vám pomohli. Pojem množírna je spojen s týranými pejsky bez pp někde ve sklepě. Bohužel už i papírový chov může tuto situaci hodně připomínat. U lagottek se to zatím úplně neděje, ale popularita plemene vzrůstá a počet chovatelů též.
- Lagotto, pes pro alergiky? Žádné plemeno není 100% jistota, že nebudete mít alergickou reakci. Alergie na pejska není jen reakce na srst, ale i na kůži či sliny psa. Pokud si nejste jistí, jeďte se na laˇgoťáčky podívat a důkladně se pomazlete. Zažili jsme dvě reakce na naše pejsky. Raději vše důkladně vzkoušejte než abste vraceli štěňě z důvodu alergie.
- Nelíná, takže bez údržby? Tak to ani náhodou. Lagotkám poměrně rychle roste srst. Podle našich zkušeností tak 1 cm za měsíc. Někdy i rychleji. Srst se musí pravidelně vyčesávat, jinak se budou tvořit dredy. Hlavně v oblasti pod obojkem, v místě kde nosí pejsci kšíry, na tlamičce, na pacičkách.... Je třeba počítat s náklady na údržbu a náklady to nejsou zrovna malé. Pokud budete pejska dávat na stříhání do salonu, počítejte s cenou 1000 - 1500 Kč za střih. Stříhat by se měli průměrně 4 do roka. I tak je ale třeba pejska česat pravidelně doma, zadredovaného Vám ho vůbec do salonu vzít nemusí. My doporučujeme koupit si strojek a nůžky a pejska si stříhat sami. Není čeho se bát. Výstavní střih je samozřejmě lepší svěřit odborníkovi. K tomu ještě počítejte péči o ouška a stříhání drápků. Lagottky trpí na zarostlá ouška, je třeba jim chloupky z oušek vytrhávat. Pokud si na to netroufáte, váš veterinář Vám s tím pomůže, stejně tak i se stříháním drápků.
- Lagotto není pes do kotce Toto plemeno je silně citově vázáno na majitele a není ho možné držet venku. Ani jeho srst není na celoroční pobyt venku vhodná.
Jak to máme my ...
My máme kupříkladu jen jeden vrh ročně. Do péče o miminka se zapojí celá rodina. Štěňátka vyrůstají v obýváku. Jsou zvyklá na všechny zvuky domácnosti. Televize, vysavač, pračka, lednička, hlas lidí, dětí, mužu i žen. Tepelný komfort jim zaručuje krom péče maminky i infralampa a vyšší teplota v místnosti. Pravidelně čistíme porodní bednu, ve které miminka vyrůstají první dva až tři týdny. Pak jim měníme bydlení za větší výběh. Miminka denně vážíme a dohlížíme, aby se najedlo každé štěňátko, v případě potřeby je přehazujeme u cecíčků. Pokud by miminko ztratilo na váze, hlídáme ho a popřípadě dokrmíme umělým mlíčkem. Předcházíme tím i zdrojové agresi, kde si dospělý pejsek hlídá jídlo jak o život.
Se štěňátky se postupně začínáme denně mazlit, hladit, manipulovat s nimi, stimulovat tlapičky, stříháme drápky. Někdy okolo měsíce věku se na část dne stěhují do venkovního výběhu. Jsou na travičce, na sluníčku, mají mnoho bezpečných hraček (milují velkou tatrovku, kde se střídají na korbě a trénují balanc), znají různé povrchy, mají tam pelíšky i cestovní bednu, aby si na ni zvykali. Mají tam i drěvěnou boudu s dekou, kam si můžou jít lehnout. Celou dobu jsou pod našim dohledem, aby se jim nic nestalo. Ranná socializace je naprosto klíčová. Veterinární péče je samozřejmostí (očkování, čipování a odčervení).
Celý den je také ve znamení úklidu bobíků. Je to věšinou hon, kdo ho dřív najde. Ranní odér domácnosti je výzva pro všechny :-) Dbáme ovšem na čistotu a nikdy štěňátka nenecháme ve špíně či zbytcích jídla. Je to péče dva měsíce nonstop. Jen tak pak novým majitelům můžeme předat vysněné štěňátko do náručí s vědomím, že jsme udělali maximum.
Pravidelně se vzděláváme - člověk se pořád učí a pokud chová štěňátka, mělo by to být nutností. Dnes je dostupných mnoho knih i webinářů na témata legislativa, genetika a zdraví, že si každý informace najde.
Návštěvy u štěňátek. Téma, které si také zaslouží zmínku. Tak jako fena potřebuje klid a pohodu při krytí, potřebuje ji i při porodu a po porodu. Naše Grace si šťěňátka hlídá a nechce k nim nikoho pouštět minimálně 3 týdny. Po tuto dobu k nám návštěvy nechodí. Nejen aby měla fena klid, ale aby se štěňátka nenakazila. Proto nás prosím první měsíc nepřemlouvejte k návštěvě. Po té začínají první socializační návštěvy členů naší rodiny, kteří se už nemůžou dočkat.
První návštěva nových majitelů je možná v 5 týdnech, další až při odběru. Po celou dobu ale dostávají fotografie a videa. Při první návštěvě štěňátka prosíme majitele, aby přišli v omezeném počtu a naprosto zdraví. Pokud už sebou děti berou, prosíme o maximální klid. Děti si samozřejmě šťěnátko pochovat mohou, ale jen v sedě na zemi pod dohledem rodiče. Kdyby štěňě upadlo (a že sebou mele jak tisíc blech a udržet ho má někdy problém i dospělák), mohlo by se ošklivě zranit. Pokud máme kupříkladu 9 štěňátek a běhěm víkendu má na navštěvu přijít 9 nových rodin, vstřídá se u šťěnátek okolo 60 cizích lidí. To šťeňátko nemůže pobrat, neudrží tak dlouho koncentraci a tak se může stát, že miminka budou při návště spát. Je třeba jejich potřebu respektovat.